Resumé 16 juni 2026
Jakob Grandin, kulturentreprenör
Nacka nöjesstad rymmer stora möjligheter
Frukostakademin den 16 juni satte fokus på frågan om vad ett rikt nöjesliv betyder för det lokala näringslivet. Ett åttiotal företagare slöt upp på Skepparholmen och inledde morgonen med trivsamt mingel över kaffe och färska frallor.
Inledningsvis berättade Nacka kommuns näringslivsstrateg Daniel Andersson om satsningen Nacka nöjesstad och det arbete som pågått under våren för att undersöka vilka förutsättningar som främjar och möjliggör kreativa näringar i stadslivet. Projektet är en del av förändringarna på Västra Sicklaön, inte minst mot bakgrund av det ökade genomflöde av människor som utbyggnaden av tunnelbanan kommer att medföra. Han redogjorde för några av insikterna så här långt, bland annat att kommunen behöver ta en tydlig ledarroll och arbeta strategiskt för att möjliggöra för de kultur- och nöjesaktörer som är centrala för att skapa en plats där människor vill vistas – även långsiktigt. Vid årsskiftet kommer denna förstudie att resultera i en genomförandeplan.
Från näringslivets perspektiv underströk Milla Ottosson Sippola, styrelseledamot i Företagarna Nacka/Värmdö, särskilt behovet av förutsägbarhet och långsiktighet i kommunala projekt – faktorer som är avgörande för att småföretag ska våga investera och engagera sig.
Därefter följde ett längre samtal mellan Frukostakademiens Lisa Tallroth och morgonens gäst, kulturentreprenören Jakob Grandin. Jakob delade med sig av sina erfarenheter från att utveckla några av Stockholms mest välkända kultur- och nöjesmiljöer, däribland Trädgården/Under bron och Fållan i Slakthusområdet. I Nacka har han varit engagerad i Nobelberget, där ett bussgarage förvandlades till konsert- och klubblokal 2014-2018, och i ombyggnaden av Kvarnholmen.
Samtalet lyfte hur kultur och upplevelser kan fungera som en katalysator för lokal utveckling. Genom att skapa attraktiva platser ökar flöden av människor, vilket i sin tur gynnar småföretag inom exempelvis handel, service och restaurang. Samtidigt betonades vikten av samverkan – mellan företagare, fastighetsägare och kommun – för att skapa långsiktigt hållbara miljöer där fler aktörer kan dra nytta av utvecklingen.
Jakob Grandin pekade också på de utmaningar som finns, inte minst kopplat till tillståndsfrågor, kostnadsnivåer och risken för att mindre aktörer trängs undan. Ett levande kvälls- och nattliv kräver enligt honom både mod och struktur, där trygghetsfrågor hanteras utan att hämma kreativitet och initiativ. Det kom många frågor från publiken, som belyste att flera kände igen utmaningarna Jakob beskrev.
Avslutningsvis betonades att satsningen på Nacka nöjesstad rymmer stora möjligheter för lokala företag. En central slutsats var att småföretagare som vill dra nytta av utvecklingen behöver vara proaktiva, söka samarbeten och hitta sin roll i det lokala ekosystemet.
Glad sommar önskar vännerna på Frukostakademin!
Väl mött i september!