Vårterminens sista Frukostmöte skedde den 4 juni då vi befann oss på Telegraf restaurang och festvåning i Saltsjö-Boo. Temat för morgonen var klimat och de klimatförändring världen står inför där meteorologen Martin Hedberg föreläste.
Vi började morgonen med sedvanligt mingel och frukost på Telegraf. I direktsändning på Skärgårdsradion fick Erik Zachrison ta emot en smörgåstårta för sitt aktiva engagemang i Skuru IK.
Efter frukosten begav vi oss upp i festlokalen där vi fick lyssna på en mycket intressant föreläsning av meteorologen Martin Hedberg. Han pratade om hur människan har påverkat klimatet under 8 000 år. Medan naturliga variationer i klimatet alltid kommer att finnas har människan lyckats starta egna reaktioner som har fått och kommer att få stora konsekvenser för livet på jorden.