Har du tips på lokal eller föreläsare? Kontakta oss:
  info@frukostakademin.nu
Har du tips på lokal eller föreläsare? Kontakta oss:   info@frukostakademin.nu

Inbjudan 24 mars 2023

Inbjudan 24 mars 2023

Heat restauranger

Frukostakademin 24 mars:

att ta ett anrikt varumärke in i framtiden – med hjälp av varandra

Den 24 mars gästar Oskar Juhlin, vd för Gustavsbergs porslinsfabrik och Ragnar Flink, vd och ägare för Hotell Blå Blom och Skeviks gård, Frukostakademien. De kommer att berätta om sina erfarenheter av nytänkande och entreprenörskap, hur de tar draghjälp av varandra, misstagen de lärt sig av och planerna för framtiden.

För tre år sedan klev industridesignern Oskar Juhlin in som ny vd på den nedläggningshotade porslinsfabriken i Gustavsberg. Målet var att skapa en hållbar framtid för såväl varumärket som porslinstillverkningen. Hur vill han förvalta en snart tvåhundra år gammal verksamhet så att den blir relevant för såväl kunder över hela världen som hemorten Gustavsberg?

Porslinsfabriken är inte ensamma om att vårda intresset för Gustavsbergs relevans som levande bruksort. Nyrenoverade Hotell Blå Blom med restaurang och konferensfaciliteter har de senaste åren också investerat stort i orten och framtiden. År 2022 utsågs vd Ragnar Flink och marknadschef Sofia Rosengren till Årets företagare i Värmdö.

Hotell Blå Blom bjuder på frukost, som serveras i foajén på Gustavsbergs teater från kl 07.30

OBS! Senaste dag för anmälan är måndagen den 20 mars.

Per Furumo

Oskar Juhlin

  • är född i Gustavsberg, uppvuxen på Ingarö och bor sedan 1998 åter i Gustavsberg.
  • är industridesigner och utbildad vid Designhögskolan i Umeå.
  • har under 25 år varit delägare i designbyrå och arbetat strategiskt med industridesign, innovation och avancerade formlösningar.

Ragnar Flink

  • född och uppvuxen i Bromma, men tillbringade barndomens somrar utanför Stavsnäs. Bor sedan 2004 i Gustavsberg.
  • Lång erfarenhet från hotell- och besöksbranschen, tidigare arbetat för Djurönäset Conference and Hotel och First Hotels.
  • Familjeföretaget Flink & Partners köpte Hotell Blå Blom 2008 och även grannfastigheten, Slamhuset, (”Polishuset”). 2012 köpte Flink & Partners också hotell- och konferensanläggningen Skeviks Gård norr om Gustavsbergs centrum.
Per Furumo
Per Furumo
Per Furumo
Skuru IK 100 år

Program

07.30-08.00 Hotell Blå Blom bjuder på frukost, som serveras i foajén. Mingel.

08.00 Information från arrangörerna

08.15 Gäster på scen: Oskar Juhlin och Ragnar Flink

09.00 Frågor och diskussion med Oskar och Ragnar

09.15 Frukostträffen avslutas och minglet fortsätter.

Hitta till Gustavsbergs teater

Gustavsbergs teater har adress Skärgårdsvägen 7 och ligger i Gustavsbergs centrum. Parkeringsplatser finns i nära anslutning.

Välkommen önskar vännerna från Frukostakademin!

20 maJ

FAbriken by pontus frithiof, nacka strand

Pontus Frithiof, krögare och vd

Programmet

07.30: Frukost serveras och mingel
08.00: Allmän information från värden och våra arrangörer
08.15: Programmet startar
09.15: Avslutning och fortsatt mingel